Przejdź do treści
Strona główna » Arkusz spisu z natury 2022 – objaśnienie i przykład druku inwentaryzacyjnego

Arkusz spisu z natury 2022 – objaśnienie i przykład druku inwentaryzacyjnego

Początek roku to dla wielu pracowników niełatwy czas. Powodem są formalności związane z zamknięciem roku obrotowego (który zwykle równy jest rokowi kalendarzowemu). Jedną z nich jest spis z natury. W poniższym wpisie znajdziesz wszystkie podstawowe informacje, których możesz potrzebować. Czym jest taki spis? Co powinien zawierać arkusz spisu z natury? Czy różni się czymś od inwentaryzacji i remanentu? Zapraszamy do lektury!

Czym jest arkusz spisu z natury?

Arkusz spisu z natury to dokument wykorzystywany do ewidencji i inwentaryzacji rzeczy, towarów lub zapasów. Służy do zapisywania informacji o stanach magazynowych, takich jak liczba i jakość rzeczy lub towarów. Jest używany w procesie kontroli i ustalania, czy faktyczny stan rzeczy odpowiada ich ewidencji. Arkusz spisu z natury jest często stosowany w przedsiębiorstwach, aby upewnić się, że ich zapasy są dobrze zarządzane i że nic nie zostaje zapomniane. 

Czy remanent, inwentaryzacja i spis z natury to to samo? W zasadzie – tak. Inwentaryzacja lub też potocznie nazywany remanent to procesy, podczas których określany jest rzeczywisty stan zasobów.  W ramach inwentaryzacji, arkusz spisu z natury jest jednym z narzędzi, wykorzystywanym do zapisywania informacji o stanach magazynowych. Innymi słowy, remanent jest procesem, podczas gdy arkusz spisu z natury jest narzędziem do zapisywania informacji z tego procesu.

Do sporządzania arkusza spisu z natury excel jest najlepszym narzędziem. Umożliwia dokładne i przejrzyste spisanie danych w postaci tabeli. Dodatkowo można wykorzystać nieograniczone możliwości formuł liczących. Dzięki temu zaoszczędzimy czas na korzystanie z kalkulatora, a także skutecznie zapobiegniemy pomyłkom podczas liczenia, które jak wiadomo jest nadrzędnym celem inwentaryzacji. 
Zobacz gotowy wzór – arkusz spisu z natury – 100 pozycji. Dokument zawiera pola do samodzielnego uzupełnienia, wraz ze wszystkimi klauzulami, wymaganymi przez prawo (między innymi „spis zakończono na pozycji…”).

Co powinien zawierać arkusz spisu z natury?

W arkuszu spisu z natury powinny znajdować się następujące informacje o wynikach przeprowadzonej inwentaryzacji:

  • dane przedsiębiorstwa
  • datę przeprowadzenia spisu
  • rodzaj inwentaryzacji
  • skład komisji inwentaryzacyjnej
  • spis składników, wraz z jednostką miary oraz ilością uzyskaną podczas spisu.

Arkusz spisu z Natury – doskonałe rozwiązanie dla Twojej firmy! W łatwy sposób zyskasz kontrolę nad stanem zapasów i składników majątkowych. Nasz arkusz spisu z natury to wygodny format A4 z czytelnym układem, który pozwoli Ci zorganizować swoje dokumenty i uprościć proces inwentaryzacji.

Dzięki naszemu produktowi zaoszczędzisz czas i unikniesz błędów w księgowości. Wypełnienie arkusza jest intuicyjne i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Z łatwością wypełnisz go samodzielnie lub z pomocą naszych ekspertów. Arkusz spisu z natury jest niezbędny dla każdego przedsiębiorstwa, które chce prowadzić skuteczną kontrolę magazynową i zarządzać zapasami. Zamów arkusz spisu z natury dla swojej firmy!

Protokół inwentaryzacji kasy

Protokół inwentaryzacji kasy to oficjalny dokument, pełniący funkcję potwierdzenia przeprowadzonego spisu z natury środków pieniężnych zgromadzonych w kasie w dniu spisu. Inwentaryzacja kasy polega na ręcznym policzeniu środków pieniężnych i porównaniu wyniku tych obliczeń z zapisami księgowymi. Następnie dokonuje się wyjaśnienia oraz rozliczenia ewentualnych różnic, jakie wykazała inwentaryzacja gotówki w kasie.

Inwentaryzacja kasy na koniec roku jest obowiązkowa, a przedsiębiorca musi przedstawić jej wynik za pomocą odpowiedniej dokumentacji.

Wymóg ten zapisany został w ustawie o rachunkowości. Protokół inwentaryzacji kasy zawiera także podstawowe elementy, takie jak dane firmy, dane o osobach, które przeprowadzały spis oraz które go nadzorowały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *