Przejdź do treści
Strona główna » Praca na wakacje, a umowa zlecenia

Praca na wakacje, a umowa zlecenia

Nie jest tajemnicą, że wielu uczniów i studentów w wakacjach upatruje szansy nie na odpoczynek od nauki, lecz głównie na zarobek i znalezienie pracy na wakacje. Jeżeli dopiero rozpoczynasz przygodę z zarabianiem własnych pieniędzy i szukasz pierwszej pracy – przeczytaj nasz poradnik, który rozjaśni wszystkie twoje wątpliwości o umowie zlecenia. To Ci pomoże przed poszukiwaniem pracy na wakacje 2023. Zapraszamy do lektury!

Pierwsza praca – o czym pamiętać przed podpisaniem umowy?

Zanim podpiszesz umowę zlecenia w 2023, ważne jest, by poznać swoje prawa – dzięki temu nie dasz się oszukać nieuczciwemu pracodawcy, który może chcieć wykorzystać twój młody wiek i brak doświadczenia. Pierwszym krokiem jest zapoznanie się z warunkami umowy, którą proponuje pracodawca. Najczęściej w pracy dla studenta wybierana jest umowa zlecenia, głównie dlatego, że pracodawca nie ma obowiązku płacenia składek ZUS studentom do 26. roku życia. Taki rodzaj umowy korzystny jest zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Pracodawca, nie płacąc składek może zaoferować pracownikowi wyższe wynagrodzenie, które normalnie pochłonęłyby podatki. Minusem takiego rozwiązania jest brak ubezpieczenia, jednak przy krótkotrwałej pracy sezonowej najczęściej jesteśmy w stanie z niego zrezygnować na rzecz wyższej wypłaty. 

Co sprawdzić przed podpisaniem umowy zlecenia ?

Przed podpisaniem umowy zlecenia warto sprawdzić wszystkie jej elementy – czy je zawiera oraz ich poprawność.

Umowa zlecenia 2023 powinna zawierać:

  • wskazanie obu stron umowy – dane zleceniodawcy (pracodawcy) oraz dane zleceniobiorcy (pracownika)
  • opis przedmiotu zlecenia – dokument powinien określać, jaką pracę będzie wykonywał pracownik w ramach zawieranej umowy
  • wynagrodzenie – umowa powinna konkretnie wskazywać wysokość wypłaty, jaką otrzyma pracownik oraz termin w którym powinien ją otrzymać; może także określać formę zapłaty (przelew na konto/gotówka)
  • datę rozpoczęcia i zakończenia umowy zlecenia
  • podpis pracownika oraz pracodawcy

Sporządzasz lub podpisujesz umowę zlecenia 2023? Pobierz TUTAJ darmowy wzór umowy zlecenia.

5 błędów przy podpisywaniu umowy zlecenia – przeczytaj, by ich nie popełnić

Podpisywanie umowy zlecenie może wiązać się z pewnym ryzykiem oraz błędami. Warto zwrócić uwagę na niżej opisane błędy, których popełnienie może skutkować problemami i nieporozumieniami pomiędzy zleceniodawcą, a zleceniobiorcą.

Najczęstsze 5 błędów przy podpisywaniu umowy wiąże się z nieokreśleniem w umowie zlecenia:

  1. Przedmiotu umowy zlecenia (obowiązków pracownika)
  2. Czasu trwania umowy zlecenia
  3. Stron umowy – zleceniobiorcy (pracownika) i zleceniodawcy (pracodawcy)
  4. Wysokości wynagrodzenia 
  5. Warunków rozwiązania umowy zlecenia

Pamiętaj, że przed podpisaniem umowy zlecenia warto dokładnie ją przeczytać i zrozumieć jej postanowienia. W razie wątpliwości omów je z pracodawcą lub skonsultuj się z kimś, kto pomoże ci je zrozumieć. Jako uczeń lub student zapewne posiadasz ograniczony budżet – nie będziemy doradzać ci więc kosztownych konsultacji prawnych, a raczej rozmowę z osobą, która ma doświadczenie w podpisywaniu umów. Spróbuj poradzić się bliskich osób – rodziców lub innych osób z rodziny. Być może także twoi znajomi pierwszą pracę mają już za sobą i będą w stanie ci pomóc.

Co mogę zrobić gdy pracodawca jest nieuczciwy?

Niestety może zdarzyć się tak, że pracodawca jest nieuczciwy – np. nie chce wypłacić wynagrodzenia czy wymaga od ciebie wykonywania obowiązków, na które się nie zgadzasz i których nie określa umowa.

Jeżeli pomimo rozmów nadal nie możesz wyegzekwować od pracodawcy przestrzegania umowy i zastanawiasz się co mogę zrobić gdy pracodawca jest nieuczciwy – podpowiadamy! 

Jeśli zawiodły wszystkie inne, polubowne sposoby załatwienia sprawy, możesz podjąć kroki prawne. Polegają one na zgłoszeniu nieuczciwego pracodawcy do PIP (Państwowej Inspekcji Pracy). Zgłoszenia możesz dokonać mailowo lub osobiście. Warunkiem jest podanie swojego imienia i nazwiska, jednak nie obawiaj się – do pracodawcy mogą one trafić tylko w naprawdę wyjątkowych przypadkach. 

Mamy nadzieję, że podejmując pierwszą pracę na wakacje w 2023 nie trafisz na nieuczciwych pracodawców – jeśli jednak tak się stanie, wiesz już co robić. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *