Przejdź do treści
Strona główna » Lista obecności pracowników – co warto wiedzieć?

Lista obecności pracowników – co warto wiedzieć?

Czy lista obecności pracowników 2023 powinna różnić się czymś od list z poprzednich lat? Prowadzisz firmę i nie masz pewności – czy lista obecności dla pracownika jest obowiązkowa? A może planujesz ją wprowadzić i nie wiesz, czy na listę obecności pracowników excel nadaje się najlepiej? Dowiesz się tego w poniższym wpisie!

Lista obecności pracowników 2023

Prowadzenie listy obecności pracowników nie jest obowiązkowe, ani określone żadnym przepisem prawnym. Wobec tego pracodawca ma dużą swobodę i może zdecydować o tym, czy będzie prowadzić listę obecności pracowników czy też nie. Jednak praca i stosunek pracy zakłada, że pracownik będzie wykonywał obowiązki w określonym miejscu i czasie. Jeśli zatrudniasz więc większą ilość osób, warto mieć taki dokument, który pozwoli na uporządkowanie spraw kadrowych w firmie. 

Lista obecności pracowników 2023 – zobacz wzór dokumentu

Co powinna zawierać lista obecności pracowników?

Aby ułatwić sobie pracę, warto zastanowić się, co powinna zawierać lista obecności dla pracownika. Zazwyczaj ma formę tabeli do podpisania, zawierającej imiona i nazwiska pracowników, miejsca na ich podpisy, miejsce na podpis przełożonego oraz dni miesiąca. Czasami, w większych firmach umieszcza się także nazwę działu. Zdarza się, że pracownik jest w danym dniu na urlopie, zwolnieniu lub z jakiegoś innego powodu nie może podpisać się na liście. W takich wypadkach stosuje się zwykle odpowiedni symbol, określający przyczynę braku podpisu. Na przykład “U” oznaczające urlop, “ZL” zwolnienie lekarskie itd. W związku z tym, praktycznym rozwiązaniem będzie umieszczenie na dole listy legendy objaśniającej znaczenie tych symboli. 

Wiele osób myli listę obecności pracownika z ewidencją czasu pracy. Warto wiedzieć, że są to dwa, zupełnie odrębne dokumenty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o różnicach między nimi, przeczytaj nasz poradnik Ewidencja czasu pracy pracownika 2023 – wszystko, co chcesz o niej wiedzieć”). 

Lista obecności excel czy word?

Jest to kwestia indywidualna, natomiast ze względu na formę listy obecności dla pracownika, polecamy tworzenie jej w Excelu. Oto kilka powodów:

  • w prosty sposób utworzysz i uzupełnisz tabelę
  • odpowiednie formuły mogą później automatycznie uzupełniać wiersze, dzięki czemu zaoszczędzisz cenny czas
  • w jednym pliku stworzysz osobne listy na każdy miesiąc w roku
  • szybko przygotujesz listę obecności pracownika do druku

Jeśli samodzielnie nie możesz sobie poradzić ze stworzeniem bazowego dokumentu z formułami, to stworzyliśmy gotową listę obecności pracowników, która z pewnością ułatwi Ci pracę! Wspomniany dokument składa się z 13 gotowych arkuszy. Każdy miesiąc to osobny arkusz, zawierający: 

  • listę dni, 
  • listę pracowników, 
  • miejsca na podpisy pracowników,
  • jedno miejsce na podpis przełożonego oraz
  • nazwę działu

Dodatkowo, trzynasty arkusz jest miejscem na listę wszystkich pracowników. Wypełniasz imiona i nazwiska tylko raz, a gotowe formuły skopiują je do wszystkich innych arkuszy. 

Gotowy dokument możesz zobaczyć tutaj → lista obecności pracowników 2023.

Wiesz już wszystko o listach obecności. Zajrzyj również do innych wpisów na naszym blogu. Dzięki poradom w nich zawartym, żadne dokumenty już nigdy nie przysporzą Ci kłopotów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *