Przejdź do treści
Strona główna » Praca sezonowa na umowę – co musisz wiedzieć?

Praca sezonowa na umowę – co musisz wiedzieć?

Jeśli zamierzasz podjąć pracę sezonową lub pracę tymczasową w 2023 roku? Ten poradnik jest dla Ciebie! Dowiedz się jak powinna wyglądać umowa o pracę sezonową, co sprawdzić przed podpisaniem umowy, aby nie dać się oszukać oraz pobierz wzór umowy na pracę sezonową.

Praca sezonowa 2023 – o czym pamiętać przed podpisaniem umowy na pracę sezonową?

Zacznijmy od wyjaśnienia, kiedy mamy do czynienia z pracą sezonową. Praca sezonowa charakteryzuje się tym, że zwykle jest pracą tymczasową i okresową, trwającą przez kilka tygodni lub miesięcy w ciągu roku. Pracownik sezonowy jest zatrudniany na określony czas, w celu wykonywania pracy związanej z danym sezonem lub okresem, np. zbiorem owoców czy pracą w turystyce i gastronomii. Często jest to pierwsza praca młodych osób, które w sezonie wakacyjnym decydują się na zarobienie pierwszych pieniędzy. Jest to także dobre rozwiązanie jako dodatkowa praca dla studenta.

Przed podpisaniem umowy warto dowiedzieć się, co powinna zawierać, aby móc sprawdzić jej poprawność. W tym celu sprawdź nasz wzór umowy na pracę sezonową .

Co sprawdzić przed podpisaniem umowy na pracę sezonową? Elementy umowy.

Oprócz daty zawarcia i określenia stron umowy (pracodawcy i pracownika), prawidłowo sporządzona umowa na pracę sezonową powinna zawierać poniższe elementy:

 • Czas trwania zatrudnienia oraz termin rozpoczęcia i zakończenia pracy.
 • Informacje o wynagrodzeniu – wysokość stawki godzinowej lub miesięcznej i terminy wypłat
 • Zakres obowiązków 
 • Godziny oraz miejsce wykonywania pracy
 • Zasady wypowiedzenia
 • Przyczyny uzasadniające zawarcie umowy sezonowej*

* zgodnie z  art. 29 § 11 Kodeksu pracy, o obiektywnych przyczynach uzasadniających zawarcie umowy na czas określony

5 błędów przy podpisywaniu umowy o pracę sezonową.

Błędy, które możesz popełnić przy podpisywaniu umowy wiążą się przede wszystkim z niewiedzą, co powinno znaleźć się w umowie o pracę sezonową. Błędy, które możesz popełnić są zatem następujące:

 1. Niedokładne zapoznanie się z treścią umowy 
 2. Brak informacji precyzyjnie określających zakres obowiązków, godziny i miejsce wykonywania pracy
 3. Zbytnia ufność i zgoda na nieuczciwe praktyki pracodawcy – na przykład wpisanie przez niego niższej kwoty wypłaty w umowie i słowna obietnica wyższych zarobków.
 4. Nieokreślenie przez pracodawcę czasu trwania umowy
 5. Brak wskazania w umowie zasad wypowiedzenia.

Co mogę zrobić jak pracodawca jest nieuczciwy?

Znając powyższe zasady wiesz już jak uchronić się przed błędami na etapie podpisywania umowy. Jednak praca dla studenta, a już szczególnie jeśli jest to pierwsza praca, wiąże się zwykle ze stresem, przez co pewne elementy można ominąć. Nieuczciwy szef może też niestety wykorzystywać ufność i brak doświadczenia zawodowego młodej osoby. Co możesz zatem zrobić z nieuczciwym pracodawcą? Jeżeli pracodawca nie spełnia warunków umowy, proponujemy zacząć od prób słownego wyjaśnienia sprawy. Odwołuj się w rozmowie do podpisanego dokumentu i postaraj się przekonać szefa do swoich racji. Jeśli jednak to nie wystarczy, możesz zgłosić nieuczciwego pracodawcę do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). Niestety zgłoszenia nie można złożyć anonimowo, jednak PIP nie poda Twoich danych, może to zrobić jedynie w wyjątkowych przypadkach.

Po tej garści praktycznych wskazówek dotyczących pracy sezonowej 2023 nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć powodzenia w szukaniu i znalezieniu swojej wymarzonej pracy na wakacje 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *