Przejdź do treści
Strona główna » Ewidencja czasu pracy pracownika 2023 – wszystko, co chcesz o niej wiedzieć

Ewidencja czasu pracy pracownika 2023 – wszystko, co chcesz o niej wiedzieć

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym czym jest ewidencja czasu pracy pracownika lub ile pracujemy w 2023 – dobrze trafiłeś! W poniższym wpisie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje o ewidencji czasu pracy, a także o czasie pracy w 2023 – zapraszamy do lektury.

Czym jest ewidencja czasu pracy pracownika?

Ewidencja czasu pracy to sposób zapisywania czasu, w jakim pracownik jest obecny w miejscu pracy i w jakim wykonuje swoje obowiązki. Może być realizowana za pomocą różnych narzędzi, takich jak karty magnetyczne, systemy elektroniczne, czy arkusze kalkulacyjne. Celem ewidencji jest udokumentowanie wymaganego czasu pracy oraz umożliwienie wyliczenia wynagrodzenia i rozliczenia urlopów.

Karta ewidencji czasu pracy jest niezbędnym elementem dokumentacji pracowniczej, który umożliwia prawidłowe wyliczenie wynagrodzenia. Według Art. 149. Kodeksu Pracy, pracodawca ma obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy, niezależnie od liczby zatrudnianych pracowników oraz rodzajów umów.

Lista obecności pracownika, a ewidencja czasu pracy – różnice

Lista obecności nie jest obowiązkowa, w odróżnieniu od ewidencji czasu pracy pracownika, którą pracodawca musi prowadzić, zgodnie z przepisami prawa pracy. Kartę ewidencji czasu pracy prowadzi się osobno dla każdego pracownika, natomiast lista obecności jest zazwyczaj jednym dokumentem dostępnym dla wszystkich. Więcej o listach obecności pracownika przeczytasz w naszym poradniku – Lista obecności pracowników – co warto wiedzieć.

Co powinna zawierać ewidencja czasu pracy pracownika w 2023?

Wbrew pozorom prowadzenie takiej ewidencji może okazać się niełatwym zadaniem. Dla ułatwienia warto  skorzystać z gotowych wzorów kart ewidencji czasu pracy. Dzięki takim arkuszom zaoszczędzisz czas i będziesz mieć pewność, że prowadzisz ewidencję zgodnie z prawem.

Zobacz przykładowy dokument, który może Ci ku temu posłużyć – karta ewidencji czasu pracy pracownika

Na pierwszej stronie wzoru dokumentu oprócz miesiąca i roku, znajdziesz pola do uzupełnienia z danymi pracownika (imię, nazwisko, wymiar etatu), oraz pracodawcy (nazwa firmy). Umieszczone są również 3 tabele podzielone na dni miesiąca, rzeczywisty czas pracy, planowany czas pracy oraz nadgodziny, godziny nocne itd. Na drugiej stronie karty ewidencji czasu pracownika umieszczona została tabela z podsumowaniem godzin pracy – wraz z godzinami nadliczbowymi, nieobecnościami itd. Znajdziesz tam również miejsce na podpis pracownika oraz pracodawcy. Dodatkowym ułatwieniem jest legenda objaśniająca skróty, które stosuje się w czasie uzupełniania karty.

Czas pracy w 2023 – dni wolne od pracy

Przejdźmy teraz do tej milszej części artykułu. Każdego pracownika oraz pracodawcę na pewno interesuje ile pracujemy w 2023. Dla pracownika dobrą okazją na dłuższe wolne bez tracenia dni urlopowych może okazać się majówka 2023. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu, by cieszyć się 9 dniami nieprzerwanego wypoczynku. Podobnie prezentują się Święta Bożego Narodzenia – wykorzystując 3 dni urlopu, rzeczywisty czas odpoczynku będzie wynosił 10 dni. Poniżej znajdziesz pełną listę dni wolnych od pracy w 2023 roku:

 • 01.01 (ndz.) — Nowy Rok 
 • 06.01 (pt.) — Trzech Króli
 • 09.04 (ndz.) — Wielkanoc
 • 10.04 (pn.) — Poniedziałek Wielkanocny
 • 01.05 (pn.) — Święto Pracy
 • 03.05 (śr.) — Święto Konstytucji 3 Maja
 • 28.05 (ndz.) — Zielone Świątki
 • 08.06 (czw.) — Boże Ciało
 • 15.08 (wt.) — Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 • 01.11 (śr.) — Wszystkich Świętych
 • 11.11 (sb.) — Święto Niepodległości
 • 25.12 (pn.) — Boże Narodzenie 
 • 26.12 (wt.) — Boże Narodzenie (drugi dzień Świąt)

Jeśli już mowa o dniach wolnych, przełożonym niewątpliwie plan urlopowy spędza sen z powiek. Sama czynność planowania zastępstw i dbania o ciągłość pracy firmy może sprawiać problemy. Dochodzi do tego jeszcze odpowiednie udokumentowanie planu urlopowego. Skorzystaj z naszego wzoru planu urlopowego, by nie zaprzątać sobie tym głowy – Plan urlopowy na rok 2023.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *