Przejdź do treści
Strona główna » Umowa najmu okazjonalnego – wzór 2023

Umowa najmu okazjonalnego – wzór 2023

Jesteś wynajmującym i zastanawiasz się w jaki sposób ochronić swoją nieruchomość przed nieuczciwymi najemcami? A może zamierzasz wynająć mieszkanie i wynajmujący zaproponował umowa najmu okazjonalnego, a Ty nie masz pojęcia z czym się to wiąże? Rozwiejemy Twoje wątpliwości!

Czym jest umowa najmu okazjonalnego?

Najem okazjonalny to rodzaj umowy najmu, w której wynajmujący oddaje najemcy lokal na określony okres czasu. W takim przypadku wynajmujący nie traci władania nad lokalem, a najemca jest zobowiązany do jego zwrotu po upływie ustalonego czasu. Coraz częściej właściciele lokali na wynajem korzystają z takiego rodzaju umowy, by uchronić się przed nieuczciwymi wynajmującymi. 

Wielokrotnie słyszy się o przypadkach, kiedy właściciele mieszkania nie są w stanie zmusić najemców do opuszczenia jego własności. Powody zerwania umowy bywają różne – na przykład niepłacenie czynszu lub zniszczenia w mieszkaniu. 

Dla właściciela mieszkania jest to korzystny rodzaj umowy, ponieważ daje możliwość dbania o swoje prawa. W sytuacji, gdy najemca nie reguluje opłat za najem i nie chce opuścić lokalu po podpisaniu standardowej umowy najmu, wynajmujący może czuć się bezradny. Natomiast tytułowa umowa najmu daje mu skuteczne sposoby na realizację swoich praw. Wynajmujący może rozpocząć postępowanie egzekucyjne po wygaśnięciu lub wypowiedzeniu umowy, kiedy najemca nie chce opuścić lokalu.


Z umowy najmu okazjonalnego mogą skorzystać tylko osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej związanej z wynajmem lokali. Właściciele nieruchomości mogą w taki sposób wynajmować wyłącznie nieruchomości, które pełnią funkcję mieszkaniową. Najemca także musi być osobą fizyczną.

Umowa najmu pokoju w lokalu mieszkalnym – wzór 2023

Jeśli już mowa o umowach najmu, częstym przypadkiem jest wynajmowanie pokoju w mieszkaniu. Umowa najmu pokoju powinna zawierać:

 • dane wynajmującego i najemcy,
 • informacje o mieszkaniu (adres, powierzchnia, pokoje oraz części wspólne)
 • zasady użytkowania lokalu
 • czas wynajmu, wypowiedzenie umowy, terminy opłat
 • Informacje o kaucji – wysokość kaucji oraz zwrot.

Warto zwrócić uwagę na prawidłowo przygotowany protokół zdawczo odbiorczy mieszkania.

Zobacz także: Umowa najmu pokoju w lokalu mieszkalnym – wzór 2023.

czy umowa najmu okazjonalnego jest bezpieczna?

Umowa najmu okazjonalnego może być bezpieczna, pod warunkiem, że jest sporządzona prawidłowo i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Umowa najmu okazjonalnego jest jedną z form umów najmu, która różni się od umowy najmu mieszkania na czas określony lub nieokreślony.

Tytułowa Umowa jest umową długoterminową, zwykle na okres dłuższy niż 30 dni. Umowa ta może być stosowana do wynajęcia mieszkań, pokojów, a także lokali użytkowych, np. na cele biznesowe.

W umowie najmu okazjonalnego powinny zostać określone warunki najmu, m.in. okres trwania umowy, wysokość czynszu, terminy płatności oraz ewentualne opłaty dodatkowe. Umowa powinna również zawierać informacje dotyczące sposobu korzystania z wynajmowanego lokalu, a także obowiązki najemcy i wynajmującego.

Ważne jest, aby umowa najmu okazjonalnego została sporządzona w formie pisemnej, zawierała klauzulę o poddaniu się właściwości sądu polskiego oraz podpisy obu stron. Ponadto, przed podpisaniem umowy należy dokładnie przeczytać jej treść i zwrócić uwagę na ewentualne klauzule dotyczące odpowiedzialności za szkody czy zniszczenia w lokalu.

Podsumowując, umowa najmu okazjonalnego może być bezpieczna, jeśli jest sporządzona zgodnie z obowiązującymi przepisami i zawiera odpowiednie klauzule. Warto jednak zawsze dokładnie przeczytać i zrozumieć treść umowy przed jej podpisaniem.

Co zawiera umowa najmu okazjonalnego mieszkania – wzór 2023?

Przede wszystkim umowa najmu okazjonalnego – wzór 2023 word powinna zawierać:

 • datę i miejsce zawarcia umowy
 • dane wynajmującego oraz najemcy
 • dane dotyczące wynajmowanego lokalu 
 • koszty najmu
 • szczegółowe zasady dotyczące wynajmowania lokalu
 • okres zawarcia umowy

Możesz skorzystać z gotowego wzoru umowy najmu okazjonalnego – wzór 2023 word (link do produktu).

Osoby planujące wynająć od kogoś mieszkanie często niesłusznie boją się podpisania  umowy najmu okazjonalnego. Boją się, że właściciel mieszkania będzie mógł ich po prostu wyrzucić z mieszkania z byle powodu – tak jednak nie jest. Dlatego – będąc zarówno wynajmującym jak i najemcą, należy zorientować się co dokładnie oznacza taki rodzaj umowy, by rozwiać wszelkie wątpliwości. Wynajmując komuś mieszkanie, możemy zaproponować pokrycie kosztów notariusza – w końcu umowa najmu okazjonalnego ma być ochroną naszych interesów, a najemca może nie być zadowolony z konieczności opłaty za nasz spokój i wygodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *